Usuwanie zmian skóry z plastyką płatową (przeszczepy skóry)


Plastyka płatowa - dla kogo?

Jednym z zabiegów, w których specjalizuje się PAJ-MED jest plastyka płatowa. Za tą nazwą kryją się słowa, które u wielu Pacjentów budzą – niepotrzebnie! - niepokój lub wręcz strach – przeszczep skóry.

Zabieg taki bywa niezbędny w sytuacjach, kiedy ubytek po usunięciu zmiany na skórze okazuje się zbyt rozległy, by możliwe było zszycie brzegów rany.

Plastyka płatowa konieczna jest najczęściej w przypadku nowotworów, które wymagają wycięcia większego fragmentu skóry, na którym pojawiła się groźna zmiana.

Zabieg ten wymaga dużych umiejętności i wyczucia od chirurga, dlatego też niewiele gabinetów podejmuje się wykonania go. W PAJ-MED jednak posiadamy zarówno doświadczenie, jak i biegłość w przeprowadzaniu tego rodzaju procedury, stąd zaufanie, jakim obdarzyło nas wielu Pacjentów, dla których przeszczep skóry był jedynym wyjściem.

Na czym polega plastyka płatowa?

Sama idea zabiegu jest bardzo prosta. Ubytek powstały po zabiegu zostaje uzupełniony kawałkiem skóry wyciętym z innej części ciała.

Wspomniane uczucie niepokoju u pacjentów jest zrozumiałe. Słowo „przeszczep” kojarzy się najczęściej ze skomplikowaną i niebezpieczną operacją, a w przypadkach dermatochirurgicznych także z nieuniknionymi defektami estetycznymi.

Podczas indywidualnej rozmowy z Pacjentem, poprzedzającej każdy zabieg, lekarz zdecydowanie zmniejsza takie lęki, przedstawiając faktyczny przebieg zabiegu i jego efekty.

W operowanych miejscach rzeczywiście powstają blizny, ale dokładamy starań by były one jak najmniej wyraźne. Ostateczny wygląd blizny to sprawa indywidualna, zależna zarówno od rozległości zabiegu oraz jego lokalizacji, jak i techniki operacyjnej (chirurgicznej bądź laserowej). Nie bez znaczenia są także wiek Pacjenta i cechy jego skóry wpływające na proces gojenia rany. Lekarz nie na wszystkie te czynniki ma wpływ, a koncentruje się przede wszystkim na zdrowiu Pacjenta, czyli na skutecznym usunięciu zagrażającej mu zmiany. Nie zmienia to faktu, że zawsze dokłada starań, by pozabiegowy ślad okazał się jak najmniej niedogodny dla Pacjenta.

Pomoc w walce z nowotworem skóry

W PAJ-MED kładziemy nacisk na profilaktykę onkologiczną, ponieważ pozwala ona uniknąć nie tylko rozwoju nowotworu, ale często także bardziej inwazyjnych interwencji chirurgicznych. Czasami jednak taka interwencja jest wymagana, na przykład wtedy, gdy Pacjent zwróci się po pomoc, borykając się z już dość rozległą zmianą na skórze. Ważne, by w takim wypadku pamiętać, że na leczenie jeszcze nie jest za późno, wymaga ono jedynie zastosowania odpowiedniej techniki.

Rozmowa i opieka

Plastyka płatowa jest procedurą bezpieczną. W przypadku zbyt późno rozpoznanej zmiany nowotworowej staje się często wyjściem jednym i niezbędnym. W PAJ-MED zdajemy sobie z tego sprawę i podejmujemy się jej wykonywania z całą odpowiedzialnością, proponując ją Pacjentom, gdy istnieje ku temu uzasadnione medyczne wskazanie.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dopasowanym indywidualnie do Pacjenta na podstawie wykonanego badania krwi.

Pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem. W fazie przedoperacyjnej odbywa się szczegółowy wywiad. Szczegóły zabiegu zostają omówione, a lekarz odpowiada na wszelkie pytania. Kluczowe jest, by Pacjent został zaznajomiony z kolejnymi etapami procedury – ma to istotny wpływ na jego psychiczne nastawienie do tej formy leczenia.

Po przeszczepie skóry Pacjent jest monitorowany oraz poddawany zabiegom, mającym na celu przyspieszenie procesu gojenia i zmniejszenie blizn.

Nie bój się przeszczepu!

Plastyki płatowej nie należy się bać. Jest to zabieg o bardzo wysokim rokowaniu, komplikacje występują rzadko, a płynące z niego korzyści dla Pacjenta onkologicznego są nieocenione. W dłuższej perspektywie może okazać się nawet procedurą ratującą życie.

Rodzaje przeszczepów skóry wykonywanych w PAJ-MED

  • wolne,
  • płatowe,
  • pełnej grubości,
  • pośredniej grubości,
  • naskórkowe,
  • płaty Lamberta.