Włókniak – łagodny nowotwór powstający z tkanki łącznej. Wyróżnia się włókniaki miękkie i włókniaki twarde.
Włókniaki miękki – uszypułowane guzki najczęściej występujące na szyi i okolicach pach. Mogą na swej powierzchni zawierać znamiona. Postępowaniem z wyboru jest resekcja.
Włókniak twardy – bolesne guzki zbudowane z fibroblastów, histiocytów i komórek śródbłonka. Najczęściej występują na kończynach dolnych.
Kaszaki, torbiele, tłuszczaki – zmiany guzowate łagodne skóry wymagają usunięcia chirurgicznego Rogowacenie słoneczne (dawniej rogowacenie starcze) – to jedna z przemian skóry spowodowana nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Często tworzą się na podłożu skóry uszkodzonej wcześniej przez promienie słoneczne i umiejscawiają się głównie na twarzy i odsłoniętych częściach ciała.
Brodawka – grudkowa zmiana skórna, potocznie nazywana także kurzajką, znajdująca się na szerokiej podstawie, często o nierównej, hiperkeratotycznej powierzchni wywołana zakażeniem wirusem HPV. Rodzaje brodawek-zwykłe, mozaikowe, płaskie, okolicy odbytu i narządów płciowych
Kłykciny Kończyste – condylomata acuminata guzy wirusowe spowodowane ludzkim wirusem brodawek HPV. Występują w postaci kalafiorowatych ,zlewających się guzów,lub brodawkujących ognisk.Leczeniem z wyboru jest usunięcie zmian z badaniem histopatologicznym