Leczenie operacyjne nowotworów skóry: czerniak, rak podstawnokomórkowy


Czerniak – złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę - melanocytów. Charakteryzuje się on dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie. Wskaźnik śmiertelności wynosi 60 % w wszystkich stadiach-istotna jest głębokość naciekania zmiany. Niestety w populacji europejskiej co roku zwiększa się zapadalność o 10-15%.

Ważnym rokowniczo jest podział czerniaka ze względu na proces wzrostu:

  • Czerniak powstały ze złośliwej plamy soczewicowatej
  • Czerniak szerzący się powierzchownie
  • Czerniak guzkowy
  • Czerniak acralny


Inne postacie czerniaka – wywodzące się z wrodzonych znamion barwnikowych, znamion błękitnych, czerniaki błon śluzowych. Podstawową metodą leczenia czerniaka jest chirurgiczne usunięcie zmiany z badaniem histopatologicznym. Istotne jest różnicowanie wczesnych czerniaków z nabytymi znamionami barwnikowymi. Wymaga dużego doświadczenia klinicznego opartego na badaniu dermatoskopowym. Cechy wczesnych czerniaków-asymetria, nieostre granice, nieregularne zabarwienie, uszkodzenie naskórka. Wczesne rozpoznanie czerniaka daje możliwość wyleczenie w 90-100%.

Czerniak występuje także u osób młodych. Nasz gabinet prowadzi również diagnostykę dzieci.

Rak podstawnokomórkowy skóry – najczęstszy nowotwór złośliwy skóry i najczęstszy nowotwór złośliwy człowieka w ogóle, charakteryzujący się niskim stopniem złośliwości, powolnym wzrostem i bardzo rzadkim przerzutowaniem. Złośliwość wyraża się wznowami w miejscu operowanym lub w innych częściach ciała. Jedną z przyczyn powstania nowotworu jest promieniowanie ultrafioletowe napromieniowanie promieniami X, w przebiegu chłoniaka, wyraźnie nasilają się zmiany w przebiegu immunosupresji(przeszczepy) i chemioterapii(osłabienie odporności).Postacie kliniczne raka podstawnokomórkowego-postać powierzchowna, wrzód żrący, odmiana barwnikowa, torbielowata, twardzinopodobna, zespół Gorlina (zespół mnogich raków podstawnokomórkowych.

Rak kolczystokomórkowy skóry – jest najczęstszym nowotworem złośliwym warg i błon śluzowych jamy ustnej. Czynniki predystynujące to promieniowanie UV, tytoń, alkohol, promieniowanie X, Arsen, wirusy brodawczaka, związki immunosupresyjne. Nowotwór może pojawić się na podłożu rogowacenia słonecznego. Rokowanie zależy od głębokości naciekania i położenia anatomicznego. Często dają przerzuty zmiany wargi i ucha. Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne usunięcie zmiany z badaniem histopatologicznym.

Guz szybkorosnący – krótki wywiad kilkumiesięczny-najczęściej pojawia się na twarzy, grzbietach rąk, przedramionach. Histopatologicznie różnicowanie z rakiem kolczystokomórkowym. Leczenie w przypadku rozległych zmian chirurgiczne z dokładnym badaniem histopatologicznym.